Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 19 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

yıldız kenter

ıldız kenter asıl adı ayşe yıldız kenter 11 ekim 1928 yılında istanbul'da dünyaya gelmiş türk tiyatro ve sinema sanatçısı. aynı zamanda devlet sanatçısı ve unicef türkiye iyi niyet elçisi idi.

11 ekim 1928 tarihinde istanbul'da doğdu. asıl adı ayşe yıldız'dır. annesi ingiliz olga cynthia (turkiye cumhuriyeti vatandaşlığını aldıktan sonra adı nadide kenter olarak değişmiştir) ve babası türk diplomatı ahmet naci kenter'dir. ankara devlet konservatuarı yüksek bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. on bir yıl ankara devlet tiyatrosunda çalıştı. "rockefeller" bursu kazanarak, american theatre wing, neighbourhood play house ve actor's studio'da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. ankara devlet konservatuvarı'na hoca olarak atandı.

1959'da devlet tiyatrosu'ndan ayrıldı. muhsin ertuğrul ile bir yıl çalıştı. kardeşi müşfik kenter ve eşi şükran güngör ile kent oyuncuları topluluğunu kurdu. daha sonraki yıllarda sürekli olarak amerika birleşik devletleri ve birleşik krallık'ta "değişen eğitim metotları" ve "oyunculuk metotları" üzerine çalışmalar yaptı.

1962'de tiyatro hizmetlerinden ötürü “yılın kadını” seçildi. 1968'de istanbul'da kenter tiyatrosunun binasının inşaatını tamamladı. sinema oyuncusu olarak üç kez “altın portakal” ödülüne layık görüldü. sovyetler birliği, amerika birleşik devletleri, birleşik krallık, almanya, hollanda, danimarka, kanada, yugoslavya ve kıbrıs'ta ingilizce ve türkçe oyunlar sergiledi.

100'ün üstünde oyun oynadı. 100'e yakın oyun sergiledi. shakespeare, çehov, brecht, ınoesco, pinter, albee, tennessee williams, alan ayckbourn, arthur miller, brian freil, neil simon, athol fugard, sergey kokovkin gibi pek çok yazarların yanı sıra melih cevdet anday, necati cumalı, güner sümer, adalet ağaoğlu, zeki özturanlı, güngör dilmen, muzaffer izgü gibi pek çok türk yazarının oyunlarını da sahneye koydu, oynadı.

1984'te roma'daki italyan kültür birliğince “adalaide ristori” ödülüne layık görüldü. profesör yıldız kenter, 37 yıldır sahne hocalığı yapmaktadır.

1989 yılında, korsika – bastia film festivalinde “hanım” filmindeki rolüyle “en iyi kadın oyuncu” ödülünü aldı.

1991 yılında tiyatro sanatına hizmetlerinden ötürü uluslararası lions kulübünün “the melvin jones” ile ödüllendirildi. iki kez ulvi uraz “en iyi kadın oyuncu”, üç kez de aynı dalda avni dilligil ödülüne laik görüldü.

1994'te “konken partisi” oyunundaki fonsla rolü ile “olağanüstü yorum” ödülünü aldı.

allah rahmet eylesin

odio sözlük
Aramıza hoşgeldiniz! Eğer üye değilseniz aşağıdan üye olabilir, ya da giriş yapabilirsiniz!
odiosozluk odiosozluk odiosozluk